„Nazywał się Kasprzyk, pochodził z Zakopanego”

16 kwietnia 1906 roku w Mariańskich Górach urodził się Władysław Kasprzyk. Los związał jego historię z Zakopanem. Władysław pracował przy budowie kolei linowej na Kasprowy Wierch, a po zakończeniu budowy zajmował się obsługą kolejki oraz pracował jako bileter. Jego żona Marianna była zatrudniona w restauracji na Kasprowym Wierchu. W Tatrach często przebywała córka Kasprzyków, mała Stasia.
Władysław Kasprzyk został zamordowany w KL Gross-Rosen 29 lipca 1942 roku. W akcie zgonu z KL Gross-Rosen zawarto informacje: Ladislav Kasprzyk zamieszkały: Kasper Hoh – Kasprowy Wierch.
Rodzina Władysława Kasprzyka zaangażowała się w poszukiwanie informacji o okolicznościach aresztowania Władysława. Najprawdopodobniej przyczyną zatrzymania przez straż graniczną była pomoc udzielana przez Kasprzyka Kurierom Tatrzańskim na szczycie Kasprowego Wierchu, i dalej na Słowacji, gdzie mieszkała jego siostra. W Palace musiał przebywać w 1941 lub 1942 roku.
Prawnuk Władysława, Pan Szymon, odnalazł nawet wspomnienie o pradziadku, opis bestialskiego mordu, spisany przez Antoniego Gładysza w publikacji „Obóz śmierci”:
„Był to człowiek młody i silny, najsilniejszy z naszego transportu, rzeźnik z zawodu, człowiek zaprawiony do fizycznego wysiłku. Nazywał się Kasprzyk, pochodził z Zakopanego.”
Bardzo dziękujemy rodzinie Władysława Kasprzyka za kontakt, za przekazanie cyfrowych wersji, archiwalnych fotografii. Jednocześnie zwracamy się z apelem: jeżeli ktoś z Waszych bliskich znał Kasprzyków z Kasprowego, prosimy o kontakt – historia Władka wymaga uzupełnienia, choć nawet i w tej krótkiej treści zostaje na zawsze w Muzeum Palace.
Fotografie: Władysław Kasprzyk, Kasprowy Wierch 1938/1939, zbiory prywatne rodziny, przekazane do Muzeum Palace